Jak být silní pro naše děti, aneb co rodičům a pedagogům poradila psycholožka Vlaďka Bartáková

Vlaďka Bartáková terapeutka, psycholožka a  autorka projektu, Jak vychovávat a nezbláznit se: Výchova KLUKŮ, Výchova HOLEK, nám na on-line besedě vysvětlila srozumitelný návod, jak se bránit stresu okolních událostí. Jak zajistit sebe, abychom byli dobrou oporou pro naše děti? Základem je zajištění pěti bazálních potřeb a to bezpečí, místa, podpory, sycení a limitu.

Bezpečí - měkká deka, plyšák, teplé ponožky a hrnek čaje, to vše dokáže pomoct od akutního návalu strachu a stresu. Pokud nám pocit bezpečí zajistí evakuační zavazadlo, připravte si ho! Důležité je zajišťovat si pocit vnitřního bezpečí.

Místo - každý z nás potřebuje zónu úniku. Vlastní teritorium. Pokud cítíme nejistotu - naše místo je ohroženo, reagujeme negativně. S touto myšlenou je dobré přistupovat k integraci cizinců nejen ve školách.

Podpora - sepište si okruh osob, na které se můžete spolehnout, které jsou tu pro vás a pokud bude potřeba, obejmou vás.

Sycení - vybírejme si zdroje, kterými jsme syceni. Eliminujme ty negativní (obrazy z války, fotky, audio) a dovolme si prožívat pozitivní sycení (čas s rodinou a přáteli, kino, divadlo, cestování). Dovolme si připustit, že svět dál funguje normálně.

Limity - Vytyčme si hranice. Pokud překračujeme svoje limity, čeká nás vyhoření a ztráta energie. I přes vlnu euforie a ochoty pomáhat, mysleme na tyto hranice a naše možnosti.

Potom budeme silní pro naše děti a zvládneme být pro ně takovou oporou, aby měly uspokojeny jejich bazální potřeby!