Podporujeme vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti. Workshopy pro žáky devátých tříd ZŠ Radotín.

Žáci devátých tříd Základní školy Radotín dnes absolvovali workshopy na téma financí, kterými je provedla Veronika Kalátová – zakladatelka a lektorka projektu Finanční zralost.

Veronika si pro deváťáky připravila téma, jak hospodařit s prvními vydělanými penězi a to z toho důvodu, že v 15 letech řada studentů začíná chodit na brigády a k dispozici tedy získávají větší objem peněz. Využili jsme období, kdy mají deváťáci po přijímačkách na střední školu a jejich pozornost na běžnou výuku značně klesá.

Prvním příjmem dětí je ve většině případů kapesné. Zde Veronika apeluje na rodiče, aby dětem kapesné dávali a v ideálním případě pak přenesli i povinnost hrazení vybraných fixních nákladů na dítě (paušál za telefon, stravné). Většina úhrad v domácnostech probíhá virtuálně a děti tedy nemají možnost sledovat rodiče při placení a spoření. Kapesné a jeho správa umožní dítěti začít chápat hodnotu peněz a ovládat například i internetové bankovnictví. Je také dobré, aby rodiče s dětmi komunikovali rodinný rozpočet.  

S prvními výdělky jsou spojeny i bankovní účty, kdy u mnohých bank je v 15 letech dětem umožněno si účty založit bez souhlasu rodičů. Na co si při zakládání účtu dávat pozor? Co jsou to skryté poplatky a proč je dobré vidět ceník banky? Veronika dále doporučuje placení mobilním telefonem nebo pomocí chytrých hodinek. Vyhneme se tak možnosti zneužití platební karty. Jaké jsou nástrahy plateb v zahraničí? Veronika radí vyhnout se službě DCC (dynamická konverze měn), která navýší konečnou cenu pro zákazníka o 10 %.

Dalším tématem bylo spoření a to i s ohledem na inflaci. Proč je dobré peníze investovat? Veronika studentům poradila, jaké aplikace jsou fajn pro sledování svého hospodaření   - osobní účetnictví. Jsou to například:

Od Veroniky studenti dostali tipy na další zdroje pro vzdělávání v oblasti financí:

Další vzdělávání:

Studenti ZŠ Radotín se s Veronikou Kalátovou potkají ještě v dalších dnech a to při interaktivních workshopech se stolní hrou Finanční svoboda.