Rok českých písniček aneb učíme se česky, hezky , vesele a rychle

Projekt MAP II. Praha 16 podpořil vznik edukativního hudebně-divadelního představení pro děti. Hlavním cílem je seznámit ukrajinské děti hravou formou s češtinou a českou kulturou. Představení otevírá prostor pro setkání českých a ukrajinských dětí, kdy díky střídání ukrajinštiny a češtiny si i české děti mohou zažít, jaké to je, když slovům nerozumíme.

17.5.2022 se uskutečnila premiéra představení v Radotíně pro děti z adaptačních skupin a radotínské mateřské školky. Děti české i ukrajinské byly nadšené. Autoři a zároveň herci Tomáš Běhal a Jakub Hojka (Divadlo Toy Machine) totiž s obrovskou dávkou energie a humoru vyplnily dopoledne českými lidovkami, které pak bravurně přeložili i do Ukrajinštiny. Závěr představení patřil pohádkovému příběhu Hrrr na draka. Jak to v pohádkách bývá, vše dobře dopadlo, rytíř Gutin skončil v pekle a jeho drak, který měl ovládnout svět, byl poražen odvážným rytířem Filipem z Radotína.

Tvůrci programu sestavili i česko - ukrajinský sborník, který s dětmi učitelé a průvodce využijí nejen v průběhu představení, ale pak i následně ve výuce. Mohou tak podpořit nové spolužáky, kterým jiště udělá radost, když budou vědět, o čem se zpívá a nebo si dokonce budou moct s ostatními kamarády zazpívat známou písničku v ukrajinštině. 

Další představení pro školy a školky Prahy 16 proběhne 13.6.2022 v 10 hodin v Kulturně komunitním centru Koruna v Radotíně.